fbpx

Czym jest sandbag? – część 3

sandbag

We wcześniejszym artykule wspomniałem o tym, jakie korzyści płyną z treningu z sandbagiem oraz jak wpływa na kształtowanie siły funkcjonalnej. Jakie są więc inne zalety z zastosowania sandbaga w tradycyjnym treningu?

SANDBAG WORKOUT jako uzupełnienie treningu

Wiele osób zadaje sobie pytanie. Dlaczego miałbym zastąpić regularny trening na siłowni, nieporęcznym workiem i to w dodatku wypełnionym piaskiem? Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w dwóch słowach uzupełnienie treningu, a to, że sandbag jest nieporęczny jest jego największym atutem, a który bezpośrednio wynika z jego przeznaczenia. Sandbag nie został zaprojektowany by ułatwiać ćwiczącemu wykonanie określonego zadania. Wielokrotnie złożone ruchowo ćwiczenia, angażujące podczas jednej sesji treningowej wiele grup mięśniowych, będą idealną formą dopełnienia wcześniej ustalonego programu treningowego. Nie trzeba więc zastępować swojej ulubionej aktywności fizycznej treningiem, który nie daje satysfakcji. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by do już istniejącego programu, dodać kilka ćwiczeń z wykorzystaniem worka treningowego SANDBAG.

CIĘŻAR CIĘŻAROWI NIERÓWNY

Sandbag ma tą zaletę, że stosując mniejsze obciążenie, wykonujemy pracę zbliżoną albo nawet większą w porównaniu z tradycyjnymi ciężarami spotykanymi na siłowni, takimi jak sztangi czy hantle. W drodze prostego testu, możemy sprawdzić to założenie, podnosząc 10-cio kilogramowy talerz a następnie wypełniony do tej samej wartości worek treningowy sandbag. Od razu odczujemy, że ten dziesięciokilogramowy sandbag wydaje się jakby cięższy od podniesionego wcześniej talerza o tej samej wadze. Czemu tak się dzieje? Tajemnicą jest wspomniany wcześniej nieregularny kształt worka oraz nieustannie wytrącany z równowagi środek ciężkości.

FUNKCJONALNOŚĆ

Niewątpliwie silną stroną sandbaga jest dostosowanie treningu do własnych potrzeb. Nie trzeba inwestować góry pieniędzy w duże ilości sprzętu by wykonać nawet najcięższy trening. Wystarczy kilka kilogramów piasku, a sam trening możemy przeprowadzić w każdych warunkach. Jeżeli dużo podróżujesz wystarczy spakować go do walizki i już na miejscu wypełnić go piaskiem by w prosty sposób otrzymać narzędzie do kształtowania siły, sprawności oraz wytrzymałości. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie siedmiu uchwytów oraz nieregularnego kształtu, dzięki którym możemy dowolnie zmieniać ćwiczenia. Ta nieregularność ma swoje duże zalety treningowe, utrudnia wykonanie nawet najprostszych ćwiczeń, angażując więcej mięśni ale też dopasowuje swój kształt do ćwiczącego np. podczas przysiadów, gdzie swobodnie i komfortowo możemy ułożyć ciężar na barkach. Jeden sprzęt a duża różnorodność wykonywanych ćwiczeń. Tak jednym zdaniem można opisać trening z sandbagiem.

Czym jest SANDBAG? – część 1

Czym jest sandbag ? – część 2

Czym jest sandbag? – część 3

Czym jest sandbag? – część 4