SANDBAG – TROCHĘ HISTORII
SANDBAG czyli po prostu worek wypełniony piaskiem ma historię dłuższą niż mogłoby się to nam wydawać. Już w starożytnych przekazach możemy doszukać się wzmianek o wykorzystaniu sandbaga jako narzędzia treningowego. Korzystali z niego zarówno greccy atleci zgodnie z zasadą” w zdrowym ciele zdrowy duch”, rzymska armia jak i gladiatorzy, szlifujący swoje umiejętności w ludus (szkoła gladiatorów).
v Historia lubi zataczać koło i nie inaczej jest w tym przypadku. Sandbag ponownie zagościł w przygotowaniu fizycznym zarówno wojska (w tym jednostek specjalnych), ale również wśród zawodników sportów siłowych, sportów walki takich jak zapaśnicy, judocy czy zawodnicy startujący w formule MMA, których śmiało możemy określić mianem współczesnych gladiatorów.
KORZYŚCI TRENINGOWE
Nie od dziś wiadomo, że fundamentem każdej dyscypliny sportowej jest przygotowanie ogólne. Natomiast braki w przygotowaniu ogólnym będą rzutowały na przygotowanie techniczne, a próby kompensacji zawsze będą prowadziły do błędów wykonania danego ćwiczenia. Trening z workiem treningowym typu sandbag daje możliwość wzmocnienia tych mięśni, które w treningu przy wyizolowanych grupach mięśniowych nie pracują. Dzieje się tak ponieważ worek z piaskiem za każdym razem, gdy wykonujemy ćwiczenie, zmienia swój kształt, a środek ciężkości jest w ciągłym ruchu. Trening z takim nieregularnym obciążeniem wzmacnia mięśnie stabilizujące nasze ciało zmniejszając jednocześnie ryzyko kontuzji podczas treningu specjalistycznego. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie siedmiu uchwytów, dzięki którym można dowolnie modyfikować ćwiczenia.
JAK SANDBAG WORKOUT WZMACNIA SIŁĘ FUNKCJONALNĄ
Nie jest żadną tajemnicą, że ćwiczenia z wykorzystaniem niestabilnego obciążenia, angażują znacznie więcej grup mięśniowych, aniżeli standardowy trening na siłowni. Stają się tym samym idealnym uzupełnieniem specjalistycznej formy treningu, ukierunkowanej na daną dyscyplinę sportową. Trening z workiem treningowym typu sandbag daje nam olbrzymie możliwości treningowe. Można nim wykonywać rwania, zarzuty, przysiady, martwe ciągi, a więc ćwiczenia, które są chlebem powszednim ciężarowców jak i trójboistów siłowych. Jednak to nie wszystko. Ze względu na swoją budowę, a także zastosowanie zmiennego obciążenia, możemy zaangażować nasze ciało do wykonania ruchów w wielu płaszczyznach w tym poprzez rotację tułowia. Siły, które jesteśmy w stanie wygenerować podczas takiego treningu, gwarantują nam bardzo solidne wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Należy tu wspomnieć, iż wzmocnienie to odbywa się to w sposób symetryczny, który równomiernie angażuje mięśnie przykręgosłupowe bez ryzyka kontuzji. Dzieje się tak ponieważ sandbag nieustannie jest wytrącany z równowagi, dzięki czemu, pobudzamy niemalże w tym samym czasie mięśnie przeciwdziałające w ruchu. Sandbag workout to nie tylko silny tułów. Ćwicząc regularnie wzmacniamy również mięśnie ramion w tym siłę swojego chwytu jak również mięśni nóg. Wplatając tą formę ćwiczeń do swojego kalendarza treningowego możemy być pewni, że wykształcimy poprawne wzorce ruchowe, a nasze mięśnie będą silniejsze niż kiedykolwiek.
SANDBAG WSPÓŁCZEŚNIE
Zmieniające się tendencje w świecie sportu, zarówno zawodowego jak i amatorskiego, wpływają na powstawanie nowych narzędzi treningowych. Jednak nie zawsze nowe znaczy lepsze. Znany od starożytności sandbag z powodzeniem wkomponował się we współczesne formy treningowe. Stał się przyborem treningowym, po który chętnie sięgają zawodnicy uprawiający sporty walki w tym MMA. Przebojem wchodzi również na rynek fitness na całym świecie. Korzystają z niego instruktorzy fitness jak i trenerzy wielu dyscyplin sportowych urozmaicając tym samym prowadzone przez siebie zajęcia.