fbpx

KINEZJOTAPING

kinezjotaping

Kinezjotaping

Kinezjotaping czyli plastrowanie dynamiczne to obecnie bardzo popularna w rehabilitacji i fizjoterapii metoda oklejania fragmentów ciała, specjalnymi plastrami o strukturze zbliżonej do skóry człowieka. Plastry bądź inaczej taśmy do kinezjotapingu używane są przez trenerów, fizjoterapeutów i rehabilitantów na całym świecie jako jedna z metod terapeutycznych w celu szybszego wyeliminowania bólu oraz stanu zapalnego wywołanego forsownym treningiem.

Plastry oprócz struktury zbliżonej do skóry człowieka i rozciągliwości od 130 do 140 % nie posiadają szczególnie skomplikowanej budowy jak i nie są niczym nasączone np.środkami przeciwbólowymi. Są wodoodporne , więc bez problemu utrzymują się na ciele przez kilka a nawet kilkanaście dni umożliwiając skórze prawidłowe oddychanie (przepuszczają powietrze), a także nie uczulają. Dzięki dużej elastyczności nie ograniczają naturalnych ruchów.

Plastrami najczęściej są oklejane miejsca najbardziej narażone na kontuzje. Do takich miejsc należą stawy oraz ich okolice np. staw skokowy, kolanowy, ramienny, łokciowy, nadgarstkowy a także odcinek lędźwiowy i szyjny.

Co dają plastry do kinezjotapingu?

Dzięki przyklejeniu na skórę w bezpośredni sposób działają na tkankę podskórną, mięśnie, powięzie, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz więzadła i stawy. Oklejanie może wspomagać pracę mięśni, stabilizować stawy czy też rozluźniać tkanki miękkie. Mogą też wspomagać pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych przyczyniając się do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek.

Cechy plastrów do kinezjotapingu:

  1. Wodoodporność
  2. Przepuszczają powietrze
  3. Elastyczność: 130-140%
  4. Nie uczulają i nie podrażniają skóry
  5. Długo utrzymują się na ciele

Zalety plastrów do kinezjotapingu:

  1. Wspomaga procesy regeneracyjne
  2. Metoda bezinwazyjna
  3. Od momentu naklejenia działają przez cały okres ich noszenia zarówno podczas odpoczynku jak i aktywności fizycznej
  4. Pomaga powrócić do sprawności po kontuzji
  5. Ogranicza ilość kontuzji
  6. Zapewniają komfort użytkowania

Trening plyometryczny – wymagająca droga do wymarzonych rezultatów