fbpx

Sport w czasie wakacji. Jaki sport uprawiać latem?

Sport w czasie wakacji

Sport w czasie wakacji. Jaki sport uprawiać latem?

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to zdecydowanie najprzyjemniejsza i najzdrowsza forma spędzania czasu. Wolna od zatłoczonych sal, posiada znacznie więcej zalet, niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Jako, że jestem absolutnym zwolennikiem każdej formy ruchu, sam często rezygnuję z siłowni na rzecz aktywnego wypoczynku na łonie natury. Można powiedzieć, że lato to idealny okres do uprawiania sportu i nie musi oznaczać leżenia plackiem na plaży. Słoneczne i długie dni oraz ciepłe wieczory na pewno będą sprzyjać naszej aktywności. Dłużej przebywamy na świeżym powietrzu, więcej się ruszamy, dzięki czemu wzrasta nasza dzienna dawka ruchu, który jest niezbędny dla dobrego samopoczucia oraz zdrowej sylwetki.
Osobiście nie dostrzegam minusów letniej aktywności. Natomiast plusów jest co niemiara. Do pozytywnych aspektów uprawiania sportu w okresie letnim możemy zaliczyć takie czynniki jak poprawa samopoczucia, zwiększenie odporności organizmu na choroby oraz infekcje i bardzo mocne dotlenienie organizmu. Dodatkowo wystawiając się na promienie słoneczne przyczyniamy się do powstawania potrzebnej witaminy D. Trening na łonie natury pozwala nam przełamać rutynę dnia codziennego i ruszyć się poza cztery ściany domu czy klubu sportowego.

Odpowiedzmy sobie teraz na postawione w tytule pytanie. Jaki sport najlepiej uprawiać latem?

Odpowiedź jest prosta, każdy! Po prostu rusz swoje cztery litery i wybierz się na krótki spacer, jogging czy wycieczkę rowerową. Odwiedź pobliską siłownie czy klub sportowy albo wybierz spośród moich propozycji.

Spacer/Bieganie/Jogging

Czyli dla każdego coś dobrego. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od biegania. Jest to chyba najprostsza forma treningu, tania i przyjemna. Po prostu załóż wygodne sportowe buty i daj się ponieść swoim nogom. Podczas biegania pracuje bardzo dużo mięśni m.in. nogi, pośladki, brzuch czy ramiona. Bardzo mocno dotleniamy organizm oraz utrzymujemy w dobrej kondycji nasz układ krążeniowy i oddechowy.

Jazda na rowerze

Wsiadając na rower nie zapominajcie o kasku, który zapewni wam bezpieczeństwo podczas jazdy! Jeździć możemy praktycznie wszędzie – miasto, wieś, góry czy bezdroża stoją przed nami otworem. Nie tylko dotlenimy organizm i poprawimy krążenie, ale przede wszystkim spędzimy miło czas w gronie znajomych.

Street workout

To obecnie coraz bardziej popularna forma treningu, w którym wykorzystywane są elementy miejskiej zabudowy, takie jak place zabaw, murki oraz tworzone specjalnie w tym celu siłownie terenowe. Ćwiczenia te w dużej mierze wykorzystują znaną od starożytności kalistenikę, czyli trening z wykorzystaniem masy własnego ciała.

Tenis ziemny/Badminton

To sport, który możemy uprawiać również podczas zimy, jednak w lecie oferuje nam znacznie więcej przyjemności. Jest wiele sportów, które odprężają a jednoczenie podnoszą naszą sprawność i kondycję. Jednym z nich jest właśnie tenis. Badminton natomiast to doskonała propozycja na letnie popołudnia w gronie znajomych i rodziny. W obu przypadkach możemy grać w dwie bądź cztery osoby, co zdecydowanie urozmaica spędzony czas.

Sporty drużynowe – koszykówka/siatkówka/piłka nożna

Zgrana ekipa, piłka, fragment boiska lub parku i świetna zabawa gwarantowana. Gry zespołowe uczą nas szybkiego podejmowania decyzji, rozwijają koordynację oraz bez wątpienia przyczyniają się do poprawy naszej kondycji.

Jazda konna

Jeżeli wydawało Ci się, że masz dobrze wyćwiczone uda i pośladki zmierz się z osobą, która jeździ konno. Ta forma aktywności fizycznej silnie wzmacnia nasze nogi. Jednocześnie daje dużo satysfakcji i przede wszystkim radości z przebywania ze zwierzętami. Wycieczka konna po lesie to też niezapomniana przygoda, która na długo pozostaje w pamięci.

Pływanie/surfing/kitesurfing/windsurfing

Sporty wodne to najbliższa mi forma aktywności fizycznej. Od młodzieńczych lat zabawa w wodzie, a potem treningi w sekcji pływackiej dawały mi dużo radości. Podczas pływania rozwijamy wiele cech motorycznych organizmu takich jak siła, szybkość czy wytrzymałość ale również gibkość i koordynację ruchową. Można więc śmiało powiedzieć, że pływanie to chyba najbardziej ogólnorozwojowa dyscyplina sportu. W okresie letnim mamy do wyboru akweny wodne takie jak morza, jeziora, rzeki czy odkryte baseny pływackie. Możemy spróbować też swoich sił na kitesurfingu, windsurfingu czy surfingu.

Sportów, które można uprawiać latem jest bez liku, ale ja świadomie wiele z nich pominąłem ,by każdy mógł osobiście znaleźć ten, który sprawi mu największą frajdę podczas wakacyjnych wojaży. Najważniejsze jednak jest to, by nie marnować czasu na siedzenie w domu czy leżenie na plaży, ale przekonać się do przyjemnego i aktywnego wypoczynku.

Sport w zimie, czyli jak się nie dać zimowej aurze

Jesień – czyli jak aktywnie wejść w okres jesienny?