fbpx

Trening izometryczny.

Chciałbym przybliżyć wam jedną z metod kształtowania siły, którą z powodzeniem można stosować w każdej dyscyplinie sportowej jako urozmaicenie treningu a nawet jego główną część. Jest to trening o tyle ciekawy, że aby go przeprowadzić wystarczy nam jedynie ciężar własnego ciała. Mowa o treningu izometrycznym.

Trening ten jest kluczowym elementem wyszkolenia gimnastyków, jednak z powodzeniem jest adaptowany do innych dyscyplin sportowych.

Metoda izometrycznych naprężeń.

Metoda izometrycznych naprężeń ukierunkowana jest na wzrost maksymalnych możliwości siłowych. Trening tą metodą polega na napinaniu mięśni w takich warunkach by uniemożliwić ich dalszy skurcz. Długość mięśnia nie zmienia się, a odległość pomiędzy poszczególnymi punktami nie ulega przemieszczeniu. Istotnym jest by na mięśnie była przyłożona odpowiednia wielkość oporu. Im opór jest większy tym bardziej wzrasta włożony w ćwiczenie wysiłek.
Największy opór to taki, którego nie jesteśmy w stanie pokonać siłą mięśni, a który musi być pokonany „siłą woli”. Inni słowy należy wytrzymać dane ćwiczenie ponad punkt krytyczny przez kilka lub kilkanaście sekund tak aby układ nerwowy był maksymalnie pobudzony. Maksymalne pobudzenie występuje wtedy, gdy w wyniku włożonej pracy nie jesteśmy w stanie złapać oddechu. Dlatego taki trening jest korzystny jedynie przy kształtowaniu maksymalnej siły statycznej oraz zdolności do koncentracji wysiłkowej.

Rozpoczynając trening izometryczny należy pamiętać aby stopniowo zwiększać obciążenia, czas trwania wysiłku oraz ilości naprężeń, a w przypadku osób zawodowo uprawiających sport rodzaj pracy musi być dobrany do charakteru danej konkurencji.