Jak już pewnie zdążyliście zauważyć pompka to jedno z podstawowych ćwiczeń gimnastycznych kształtujących siłę i wytrzymałość, które otwiera drogę do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Takim ćwiczeniem bez wątpienia jest wyciskanie tułowia z wagi przodem o ramionach ugiętych do stania na rękach zwane potocznie pompką 90 stopni. Do wykonania tego ćwiczenia niezbędne będzie bardzo dobre stanie na rękach oraz bezbłędnie wykonana pompka w staniu na rękach. Bez opanowania tych dwóch ćwiczeń nasza pompka 90 stopni może okazać się niewykonalna albo będzie wykonana nieprawidłowo.
Do podstawowych ćwiczeń przygotowawczych należeć będą:
- Pompka w staniu na rękach
- Pompki (Pozycja wyjściowa – mocne wychylenie do przodu. Pozycja końcowa – ręce przy biodrach)
- Kołyska do stania na rękach
- Waga przodem o ramionach ugiętych
- Ze stania na rękach wejście do wagi przodem o ramionach ugiętych.
- Pełna pompka 90 stopni
Na wstępie zacznijmy od ustawienia rąk na podłożu. Ręce możemy ustawić na kilka sposobów. Poniżej chyba dwa najczęściej stosowane. Ustawienie rąk zależy od indywidualnych predyspozycji.
1.Pompka w staniu na rękach
To ćwiczenie zostało dokładnie opisane pod tym linkiem – POMPKA W STANIU NA RĘKACH – NAUKA
2.Pompki (Pozycja wyjściowa – mocne wychylenie do przodu. Pozycja końcowa – ręce przy biodrach)
Pompa z rękami przy biodrach to ćwiczenie, które przygotuje ramiona oraz mięśnie klatki piersiowej do pokonania dość sporych obciążeń z jakim ćwiczący będzie musiał się zmierzyć w kolejnych etapach nauczania.
Przebieg ćwiczenia:
- Pozycja wyjściowa: z podporu przodem następuje wychylenie barków jak najbardziej do przodu bez utraty równowagi.
- Następuje ugięcie ramion w stawach łokciowych, biodra równają się z dłońmi (pozycja dolna)
- Wypchnięcie tułowia z powrotem do pozycji wyjściowej.
3. Kołyska do stania na rękach
To jedno z tych ćwiczeń, w którym wykorzystuje się element dynamiczny do osiągnięcia zamierzonego celu.
Przebieg ćwiczenia
- Z leżenia przodem o ramionach wyprostowanych należy wykonać dynamiczny opad tułowia w przód. Towarzyszy temu ugięcie ramion w stawach łokciowych (łokcie równolegle i blisko tułowia) i skierowanie tym samym klatki piersiowej do podłoża.
- Powstały zamach pomoże w uniesieniu nóg w górę, w trakcie, którego należy wypychać tułów pionowo w górę (pompka)
- Końcową fazę ruchu wieńczy stanie na rękach
4.Waga przodem o ramionach ugiętych
Waga przodem o ramionach ugiętych w stawach łokciowych będzie pozycją wyjściową dla naszej pompki 90 stopni. Najłatwiejszą wersją tego ćwiczenia jest waga przodem w pozycji rozkrocznej, kolejną waga przodem o nogach ugiętych w stawach pod kątem 90 stopni i ostatnią o nogach wyprostowanych.
Jak wykonać to ćwiczenie
Z podporu przodem o ramionach i nogach wyprostowanych należy przejść do pozycji o ramionach ugiętych a dłoniach ustawionych na wysokości bioder, łokcie blisko tułowia. Następuje przeniesienie ciężaru ciała maksymalnie do przodu , któremu towarzyszy oderwanie nóg od podłoża. Czas trwania w pozycji wynosi od 5 do 10 sekund. To ćwiczenie można wykonać również w łatwiejszej wersji, w której nogi będą w pozycji rozkrocznej.
Należy pamiętać, że tułów ma być napięty i wyprostowany a plecy proste.
5. Ze stania na rękach wejście do wagi przodem o ramionach ugiętych.
Pozycją wyjściową do tego ćwiczenia jest stanie na rękach.
Przebieg ćwiczenia:
Ze stania na rękach powolny opad tułowia w przód poprzez ugięcie ramion w stawach łokciowych. Następnie „ślizg” tułowia w przód, kierując biodra do dłoni. Ruch musi się odbywać „po łuku”. Tułów cały czas wyprostowany. Pozycja końcowa to waga przodem o ramionach ugiętych , tułów równolegle do podłoża.
W tym ćwiczeniu również można zastosować skalowanie zaczynając od stania na rękach w pozycji rozkrocznej, następnie o nogach ugiętych w stawach kolanowych na końcu zostawiając pozycję całkowicie wyprostowaną.
6. Pełna pompka 90 stopni.
Ćwiczenie to wymaga sporej siły i pełnej koncentracji i powinno być wykonane w pełnym wyproście bez konieczności kompensacji ruchu poprzez wygięcie się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wygięcie kręgosłupa w łuk będzie błędem.
Jeżeli poprzednie ćwiczenia były wykonywane sumiennie a technika ich wykonania była prawidłowa z pełną wersją pompki 90 stopni nie powinno być większego problemu. Tu również można zacząć od wersji łatwiejszej a więc od pozycji rozkrocznej. Jest to najłatwiejsza wersja pompki 90 stopni, która wyrobi nawyk prawidłowego prowadzenia ciała przez cały zakres ruchu.
Przebieg ćwiczenia:
- Ze stania na rękach powolny opad tułowia w przód poprzez ugięcie ramion w stawach łokciowych. Następnie „ślizg” tułowia w przód, kierując biodra do dłoni. Ruch musi się odbywać „po łuku”. Tułów cały czas wyprostowany. Pozycja dolna to waga przodem o ramionach ugiętych , tułów równolegle do podłoża.
- Kolejnym krokiem jest przeniesienie ciężaru ciała na ręce jednocześnie unosząc wyprostowane nogi w górę zachowując przy tym wyprostowaną sylwetkę (bez wyginania tułowia w łuk). Uzyskana pozycja będzie dążyć to stania na rękach o ramionach ugiętych w stawach łokciowych.
- Gdy nogi zbliżają się do pionu należy zacząć prostować ramiona w stawach łokciowych tak jak przy pompce w staniu na rękach (ruch koncentryczny) aż do uzyskania pozycji początkowej czyli stania na rękach.
To wszystko. Życzę powodzenia w nauce i doskonaleniu ?