fbpx

Jak zacząć swoją przygodę z siłownią?

Siłownie to jedne z najpopularniejszych miejsc służących poprawie muskulatury i kondycji fizycznej. Jednak nie każdy wie jak zacząć swoją przygodę z siłownią W kilku podpunktach postaram się rzucić trochę światła na to jak zacząć ćwiczyć na siłowni.

UWAGA: Jeżeli nie masz pewności co do poprawności wykonywanych ćwiczeń poproś trenera o pomoc.

  1. Śpiesz się powoli – pierwszych kilka a nawet kilkanaście treningów potraktuj jako wprowadzenie do przyszłej aktywności. Jeżeli nigdy nie trenowałeś na siłowni już najmniejszy wysiłek sprawi, że Twoje mięśnie dostaną odpowiedni bodziec do dalszej aktywności i wzrostu.
  2. Rozgrzewka – pamiętaj o rozgrzewce. Jest ona nierozerwalnym elementem każdego treningu.
  3. Jakość kontra ilość – nie spiesz się, lepiej wykonać więcej powtórzeń z mniejszym ciężarem niż na siłę podejmować próbę podnoszenia coraz większego. Po pierwsze będzie miało to negatywny wpływ na naszą technikę a co najważniejsze może przyczynić się do poważnych kontuzji.
  4. Nie zaczynaj zbyt ambitnie – nie patrz się na trening kolegów, którzy mają dłuższy staż i nie daj się namówić na dzielony program treningowy. Pierwsze tygodnie a nawet miesiące to czas adaptacji. Postaraj się ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe na każdym treningu (po jednym ćwiczeniu na  każdą partię). Dobierz taki ciężar by wykonać większą liczbę powtórzeń 15-20 ale by ostatnie powtórzenie nie było wykonane z trudem. Unikniesz w ten sposób nadmiernego uszkodzenia tkanki mięśniowej. Dobrym pomysłem będzie tutaj trening obwodowy.
  5. Nie ćwicz za długo – sama część główna treningu powinna zawierać się w przedziale 30-45 minut. Poprzedź ją 15 minutową rozgrzewką a zakończ ćwiczeniami cardio (np bieżnia – marsz, trucht) oraz rozciąganiem.
  6. Ćwicz na miarę swoich aktualnych możliwości – jeżeli podjąłeś decyzję o zmianie swoich nawyków i stwierdziłeś, że chcesz ćwiczyć codziennie to postaraj się nadmiernie nie forsować.
  7. Postaw na różnorodność – nie siedź każdego dnia na siłowni. Przeplataj trening siłowy z treningiem na świeżym powietrzu (jogging, marsz) bądź na basenie
  8. Rozciągaj się po treningu.
  9. Baw się dobrze – ćwiczenia potraktuj jako część Twojego życia a nie jako obowiązek.

Nie masz pomysłu na trening? Napisz do mnie