fbpx

Typ budowy człowieka. Typy biudowy ciała.

Zastanawiałeś/aś się kiedyś jaki typ budowy ma Twoje ciało? Oto opis trzech typów.
1. Leptosomatyczny (ektomorficzny).

Cechuje wąska, wydłużona budowa o znacznej smukłości, mały ciężar ciała, wyraźna przewaga wymiarów długościowych nad szerokościowymi, wydłużona twarz i szyja, płaska i wąska klatka piersiowa, miednica i barki wąskie, kończyny smukłe i słabo umięśnione.
Ektomorfik charakteryzuje się bardzo szybkim metabolizmem a co za tym idzie dość niskim poziomem otłuszczenia. Budowanie masy mięśniowej też nie należy do zadań łatwych. Osoby o tym typie budowy stawiają sobie za cel rozwój masy mięśniowej i poprawę ogólnego wyglądu.
Trening ektomorfika należy do intensywnych. Koniecznym jest używanie obciążeń dużych i bardzo dużych, a trening musi być sprawny i mieścić się w godzinnej sesji. Podczas tej godzinnej aktywności należy w jak najkrótszym czasie pobudzić jak największą ilość mięśni, uszkadzając ich struktury a następnie dając czas na regenerację.
Ektomorficy chcący zwiększyć swoją masę mięśniową powinni trenować nie więcej jak 4 dni w tygodniu (każda partia raz na tydzień) unikając jednocześnie dodatkowych aktywności jak np. bieganie, jazda na rowerze. Istotna jest też regeneracja, minimum 8 godzin snu plus dodatkowo krótka godzinna drzemka w ciągu dnia. Posiłki powinny być spożywane w odstępach 2,5 – 3 h. Nie należy opuszczać posiłków.

2. Atletyczny (mezomorficzny).

Odznacza się silną budową, silnym rozwojem kośćca i mięśni, średnio szeroką twarzą, szyją, szeroką i głęboką klatką piersiową, wąską miednicą i szerokimi barkami, kończyny górne i dolne silnie umięśnione. Typ budowy pośredni między ektomorfikiem a endomorfikiem. Dzięki dużej ilości hormonów anabolicznych mają najlepsze predyspozycje do uprawiania sportów i kulturystyki. Efekty ćwiczeń u ludzi o tym typie budowy są najszybsze i najbardziej widoczne.
Ten typ budowy z łatwością buduje tkankę mięśniową i równie łatwo traci nadmiar tłuszczu.

3.Typ endomorficzny (pykniczny).

osoby o ciężkiej budowie ciała, rozłożystym i grubym kośćcu, słabej rzeźbie, z tendencją do tycia.Endomorfik posiada wolny metabolizm (wynikający z nadmiaru insuliny), dzięki któremu łatwiej zbudować masę mięśniową (niestety kiepskiej jakości) jak i tłuszczową.Głównym celem diety endomorfika jest ograniczenie spożycia węglowodanów prostych i tłuszczy. Białko powinno być spożywane z chudych źródeł zwierzęcych (ryby, pierś kurczaka, białka jaj, indyk). Endomorfik powinien spożywać dużo warzyw, ale unikać białka pochodzenia roślinnego. Węglowodany powinny pochodzić z ryżu, kasz, ziemniaków a więc powinny to być cukry złożone.
Osoba charakteryzująca się tym typem budowy powinna jeść 5-7 małych posiłków dziennie. Jeżeli celem diety jest utrata wagi, należy ściśle przestrzegać diety ograniczając liczbę kalorii.
Mięśnie endomorfika dość dobrze reagują na trening, dlatego przy odpowiedniej diecie i ćwiczeniom można osiągnąć dobry efekt i zmienić wygląd sylwetki. Endomorfik powinien skupić się na długich i intensywnych treningach minimum 3 razy w tygodniu o przeważającej ilości ćwiczeń tlenowych (cardio).

Typ budowy ciała warunkuje nam dobór odpowiedniej diety.