fbpx

ZAWÓD: Trener personalny.

Kim jest trener personalny?

 Trener personalny to ekspert w określonej dziedzinie sportu bądź w szeregu spokrewnionych ze sobą dyscyplin sportowych, który pomoże Ci uzyskać lepszą kondycję fizyczną oraz wystrzec się najczęściej popełnianych błędów w treningu rekreacyjnym i sportowym.

Trener personalny pomoże Ci podnieść poziom Twojej motywacji do treningu a także wyznaczy Ci realne i osiągalne cele treningowe.

Rola jaką pełni trener personalny

 Trener personalny pomoże Ci w osiągnięciu lepszej kondycji ale także:

 • Trener personalny zmotywuje cię do działania poprzez jasno określone i osiągalne cele treningowe
 • Trener personalny zmierzy poziom Twojej sprawności fizycznej
 • Trener personalny zwiększy poziom Twojej wydolności, sprawności fizycznej, gibkości, siły
 • Trener personalny opracuje plan treningowy i dietetyczny
 • Trener personalny nauczy bądź poprawi technikę wykonywanych ćwiczeń
 • Trener personalny wybierze dla Ciebie różnorodne ćwiczenia, dzięki którym poprawisz swoją motorykę
 • Trener personalny będzie wymagający i zmusi Cię do regularnego treningu
 • Trener personalny przeprowadzi z Tobą trening w domu, na świeżym powietrzu a nawet w Twojej firmie czy biurze
 • Trener personalny będzie dyspozycyjny i dostosuje się do Twojego planu dnia

Trener personalny będzie również Twoim partnerem do ćwiczeń. Aktywnie włączając się do treningu zapewni Ci optymalne wykorzystanie Twojego potencjału. Na każdym etapie przygotowania fizycznego dokona całościowej analizy Twoich postępów i w miarę konieczności zmieni bądź rozpisze nowy program treningowy. Programowanie treningu to bardzo ważna czynność, którą trener personalny dostosuje do Twoich indywidualnych możliwości.

Trener personalny to osoba, pod opieką, której nie zaznasz nudy i rutyny treningowej. Będziesz mógł/a skupić się jedynie na wykonywanych przez siebie ćwiczeniach, których celem może być np. redukcji tkanki tłuszczowej, trening wytrzymałościowy, trening siłowy bądź zwiększający masę mięśniową, trening specjalistyczny.

Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z trenerem personalnym zastosuj się do poniższych wskazówek.

Gdzie mam szukać trenera personalnego?

Trener personalny to obecnie bardzo popularny zawód wśród osób związanych ze sportem i fitnesem.

Istnieje wiele sposobów na znalezienie trenera. Najbardziej oczywistym jest wpisanie tej frazy trener personalny w wyszukiwarce internetowej.

Nie jest to oczywiście jedyny sposób. Możesz się też wybrać do najbliższego klubu fitness bądź klubu oferującego dyscyplinę sportu, którą jesteś zainteresowany/a. Niektóre kluby fitness pozwalają również by mógł przyjść z Tobą trener personalny, którego sam wybrałeś/aś. Takim klubem jest m.in. SPARTA GYM WARSZAWSKA SZKOŁA WALKI www.sparta-gym.pl.

Marketing szeptany to chyba jedna z popularniejszych metod na znalezienie bardzo dobrego trenera personalnego. Popytaj wśród swoich znajomych czy nie korzystają z usług jednego z nich. Będziesz miał pewność, że jest to osoba nie przypadkowa.

Czym się kierować przy wyborze trenera personalnego?

Trener personalny to zawód certyfikowany. Jeżeli chcesz mieć pewność, że będziesz współpracować z profesjonalistą poszukaj na jego stronie internetowej certyfikatów poświadczających zdobytą przez niego wiedzę. Sprawdź, czy ukończyli studia na kierunku związanych ze sportem i pedagogiką np. absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego. Dobrym wyborem są też byli sportowcy, którzy kończąc karierę wybrali pracę jako trener personalny.

Jak przeprowadzić rozmowę z trenerem personalnym?

Musisz pamiętać, że wybór trenera personalnego to bardzo ważna sprawa. W końcu powierzasz w jego ręce swoje zdrowie. Dlatego nie spiesz się. Wybierz kilka kandydatur i z każdym z nich przeprowadź krótką rozmowę. Jeżeli pozytywnie zda Twój wewnętrzny egzamin, możesz umówić się na pierwszy trening

O co zapytać?

 • Spytaj o doświadczenie w pracy z ludźmi oraz o ścieżkę kariery w tym odbyte kursy i szkolenia
 • W jaki sposób motywuje swoich podopiecznych
 • Biorąc pod uwagę moje cele jaki miałby dla mnie plan treningowy
 • Jakie dobiera środki i metody treningowe oraz jak często następuje ich zmiana
 • Poproś o referencje
 • Omów kwestie płatności i rabatu w przypadku długoterminowej współpracy

Konsultacje powinny być darmowe. Dlatego przed podjęciem współpracy koniecznie spotkaj się ze swoim trenerem by omówić powyższe kwestie.

Pamiętaj, że na rynku obecnych jest wielu trenerów personalnych. Każdy z nich dysponuje inną osobowością oraz technikami motywującymi do działania.

Reasumując wybór trenera personalnego może być dobrym rozwiązaniem, kiedy brak Ci motywacji a także gdy chcesz by Twoje treningi przynosiły Ci więcej radości i skutkowały lepszymi efektami niż dotychczas. Trener personalny Ci w tym pomoże.