fbpx

Rękawice bokserskie. Jak wybrać?

Sporty walki zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak między innymi za sprawą internetu jak i coraz większej ilości gal transmitowanych w telewizji. Pełen przekrój dyscyplin od boksu do MMA pozwala na wybranie tego sporu walki, który jest nam najbliższy.

W tym artykule dowiecie się jak wybrać rękawice bokserskie i na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic.

Rękawice bokserskie. Syntetyczne czy skórzane?

Na początku swojej przygody z boksem czy sportami walki, które wykorzystują klasyczną rękawicę bokserską staniecie przed następującym wyborem. Czy mam kupić rękawicę wykonaną ze skóry syntetycznej czy ze skóry naturalnej? Dla wielu trenerów i jest to tez moja opinia liczy się komfort i bezpieczeństwo. Dlatego ja rekomenduję rękawicę skórzaną. Oczywiście jeżeli nie do końca wiesz, czy sport uderzany trafi Ci do gustu, możesz kupić tańszą rękawicę syntetyczną. Gdyż oprócz jakości i sposobu wykonania obie rękawice różnią się od siebie ceną. Natomiast, jeżeli decyzja została już podjęta nie zastanawiaj się dłużej i zainwestuj pieniądze w porządny sprzęt. Inwestycja ta w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalna, gdyż rękawice ze skóry naturalnej są dużo trwalsze niż ich syntetyczne odpowiedniki.

Rękawice bokserskie. Na rzep czy wiązane?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wybór rękawic ze względu na sposób mocowania podyktowane jest przede wszystkim wygodą jej założenia na dłonie. Na treningu, kiedy będziemy musieli szybko założyć bądź zdjąć rękawicę najbardziej się sprawdzą rękawice z rzepem. Im większy rzep na rękawicy tym mocniej i pewniej trzyma się ona na rękach. Minusem jest możliwość otarcia współćwiczącego wystającym rzepem. Do rękawic wiązanych będziemy potrzebować zawsze drugiej osoby, która pomoże nam w uporaniu się ze sznurowadłami. Rękawice sznurowane mają tą przewagę, że pewniej przylegają do dłoni i nadgarstka. Stosowane są głównie na zawodach i galach bokserskich.

Rękawice bokserskie. Jaki rozmiar?

Waga rękawic podana jest w uncjach. Rękawice bokserskie występujące na rynku zaczynają się już od 6 oz (uncji). Wzrost wagi występuje co 2 uncje. Kolejno to 8oz, 10oz, 12oz,14oz aż nawet do 20 oz. Na trening najlepiej wybrać rękawicę minimum 12os gdyż zapewni to bezpieczeństwo obu ćwiczącym. Rękawice treningowe posiadają również dość rozbudowaną cześć uderzeniową. Jednak dobór należy też uwarunkować od wagi i zaawansowania przeciwniki. Ciężkie sparingi można wykonać nawet w rękawicach 14oz+.

Rękawice bokserskie na zawody i gale sportowe z reguły posiadają wagę 10oz, chociaż organizator może zadecydować inaczej.

Rękawice bokserskie. Bandaże bokserskie.

Bandaże bokserskie zabezpieczają rękawice przed przepoceniem ale ich główną rolą jest zabezpieczenie dłoni i nadgarstków przed urazami związanymi z uderzeniami. Na rynku dostępne są również specjalne wkładki, które w części pokrywającej kłykcie dłoni posiadają sylikonowe wypełnienie.