fbpx

Co to jest lumbago?

Lumbago (postrzał) to ból okolicy lędźwiowej jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości. Zazwyczaj jest ona niegroźna. Powstaje w wyniku kurczu krótkich przykręgowych głębokich mięśni grzbietu, których główna funkcja polega na łączniu ze sobą wyrostków kostnych kręgów.  Szacuje się, że ok. 60-80% populacji ogólnej doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Lumbago jest jedną z głównych przyczyn konsultacji lekarskich oraz absencji chorobowej w państwach uprzemysłowionych.

W przypadku niekontrolowanego obrotu lub prostowania kręgosłupa jeden z krótkich mięśni grzbietu zostanie naciągnięty lub naderwany, następuje jego natychmiastowy kurcz, który powoduje przykurcze sąsiednich krótkich mięśni oraz bardziej powierzchniowych mięśni prostowników kręgosłupa.  Grzbiet w odcinku lędźwiowym blokuje się wywołując duży ból a kurcz skutecznie ogranicza ruchy. Próba wyprostu odcinka lędźwiowego może okazać się niemożliwa a jej próby mogą spowodować naderwanie lub pogłębić rozerwanie krótkiego mięśnia głębokiego.

Stan bolesności mięśniowej w odcinku lędźwiowym może trwać do 6 tygodni i po upływie tego czasu zanika wraz z wyleczeniem uszkodzonego mięśnia głębokiego. Zanotowano jednak przypadki, że lumbago nawet po wyleczeniu wspomnianych mięśni może utrzymać sztywność grzbietu na kilka miesięcy a nawet lat.

Przyczyny lumbago:

  1. ból mechaniczny (97%);
  2. nadwyrężenie kręgosłupa (≥70%);
  3. choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego i stawów międzykręgowych (4%);
  4. wypuklina krążka międzykręgowego (4%);
  5. złamanie osteoporotyczne w przebiegu osteoporozy (4%);
  6. stenoza kanału kręgowego (3%);
  7. kręgozmyk (3%);
  8. ból niemechaniczny (1%);
  9. nowotwór (0,7%);
  10. reumatoidalne zapalenie stawów (0,3%);
  11. infekcja (0,01%);
  12. przyczyny pozakręgosłupowe/trzewne (2%):
    • narządy miednicy – zapalenie prostaty, zapalenie przydatków, endometrioza;
    • układ moczowy – kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek;
    • tętniak aorty;
    • układ pokarmowy – zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzód żołądka;
    • półpasiec

Jak leczyć?

Zazwyczaj lekarze przepisują leki i środki przeciwzapalne a także przeciwkurczowe by rozluźnić spięte mięśnie grzbietu. Bardzo wskazana jest również aktywność fizyczna. Odradzane jest leżenie w łóżku, gdyż wbrew pozorom wydłuża ono leczenie. W przypadku przewlekłego bólu zaleca się fizjoterapię a przy kurczu, który utrzymuje się od roku i dłużej rozpoczyna się leczenie operacyjne.

Źródło:

1.Wikipedia
2. Atlas Treningu Siłowego F.Delavier