fbpx

Co to jest wiek metaboliczny?

Co to jest wiek metaboliczny?

Co to jest wiek metaboliczny?

Jak to jest,że mimo upływu lat niektórzy czują się młodo i wręcz tryskają energią życiową?Albo wręcz przeciwnie, mimo młodego wieku odczuwają ciągłe zmęczenie, szybciej tracą energię, są ospali i nie wyglądają najlepiej? W tym krótkim wpisie dowiesz się co to jest wiek metaboliczny i jakie czynniki na niego wpływają.

Według definicji wiek metaboliczny informuje nas w jakiej kondycji jest nasz organizm a także to ile ma lat, może też znacząco różnić się od tego w dowodzie osobistym. Jeżeli jest on mniejszy od naszego aktualnego wieku tym korzystniej dla naszego zdrowia i wyglądu. Oznacza to,że nasz styl życia a więc aktywność fizyczna oraz dieta, którą stosujemy jest wystarczająca by utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji. Jeżeli natomiast jest większy musimy poważnie zastanowić się nad zmianą naszego stylu życia.

Wiek metaboliczny nie jest równoznaczny z wiekiem metrykalnym. Co więcej, może się znacznie od niego różnić i ta różnica może być czasem znaczna. Możemy być zarówno młodsi jak i starsi a zależeć to będzie o wielu czynników. Od czego zależą te rozbieżności? Od wielu parametrów m.in. od stylu życia, wprowadzonej diety, odpowiedniego nawodnienia, aktywności fizycznej czy równowagi hormonalnej. Nie bez znaczenia jest również nasza genetyka jednak na nią nie mamy wpływu. Pozostałe parametry można dowolnie zmieniać i to od nich będzie zależeć zarówno samopoczucie jak i wiek metaboliczny.

Wiek metaboliczny to jeden z wielu parametrów, które warto znać. Jest to ważna informacja, która pozwala nam się dowiedzieć o stanie naszego ciała. Ma ona wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie ale również ostateczną długość życia. Dzięki niej wiemy na jakim poziomie jest nasze tempo przemiany materii oraz umiejętność tkanek do regeneracji. Ponad wszelką wątpliwość powinniśmy utrzymywać ten wskaźnik poniżej naszego wieku metrykalnego.

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny możemy określić za pomocą specjalnych analizatorów składu ciała , z podanych poniżej danych określi nasz wiek metaboliczny.

Co jest nam potrzebne do określenia wieku metabolicznego?

 • podstawowa przemiana materii (PPM albo BMR), czyli ilość energii zużywana w celu podtrzymania podstawowych czynności życiowych
 • masa mięśni
 • masa tkanki tłuszczowej
 • masa wody

Jednak wychodząc na przeciw konsumentom, dietetykom i trenerom powstały specjalistyczne analizatory składu ciała, które dostarczą nam oprócz innych informacji tą dotyczącą naszego wieku metabolicznego. Dzięki takiej analizie wzrasta w społeczeństwie świadomość, że ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia dieta są kluczem do utrzymania zdrowej sylwetki oraz dobrego samopoczucia.

Jak przygotować się do badania

Osoby, które zdecydują się na analizę składu masy ciała w tym wieku metabolicznego, nie powinny:

 • spożywać alkoholu przez 48 godz.
 • wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego przez 12 godz.
 • spożywać jakichkolwiek napojów ( w tym kawy i herbaty) czy pokarmów przez 4 godz.
 • zażywać leków moczopędnych przez 7 dni (jeżeli jest to możliwe)
 • smarować kremem stóp przez 12 godz.

Wiek metaboliczny można wyliczyć samodzielnie. W internecie dostępne są testy, które pozwolą nam w dużym uproszczeniu poznać wiek metaboliczny. Jednak nie jest on dokładny i łatwo go podważyć dlatego najlepiej udać się do specjalisty, który za pomocą profesjonalnego analizatora składu ciała określi wiek metaboliczny.

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

By wiek metaboliczny przekraczał nasz metrykalny nie musimy się za bardzo starać. Wystarczy ograniczyć aktywność ruchową, źle się odżywiać, pić mało wody, prowadzić siedzący tryb życia, nadużywać alkoholu czy papierosów. Co więc należy zrobić aby ten wiek obniżyć?

Najważniejszym czynnikiem warunkującym wiek biologiczny są geny. Jednak na nie nie mamy wpływu. To na co mamy wpływ to zmiana stylu życia. Powinniśmy się więcej ruszać, nie stronić od wysiłku fizycznego w tym ćwiczeń siłowych, które zwiększą masę mięśniową organizmu i przyczynią się do spadku otłuszczenia ciała. Dużą wagę należy przykładać do odpowiedniego nawodnienia organizmu. Norma u zdrowych kobiet to 45%-60% natomiast u zdrowych mężczyzn to 50%-65%. I należy tych wartości przestrzegać.
Nie bez znaczenia pozostaje też dieta. Jeżeli nie wiemy jak prawidłowo się odżywiać, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy dietetyka bądź trenera personalnego, który pomoże nam dobrać odpowiednią aktywność oraz dietę.

Jednak nawet już teraz możesz spróbować na własną rękę zmienić swoje nawyki żywieniowe i zamienić brak aktywności fizycznej na regularne ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu. Jak to zrobić?

 1. Więcej się ruszaj
 2. Ogranicz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych w tym słodyczy, produktów bogatych w sól oraz potraw zawierających tłuszcze trans
 3. Pij dużo płynów w ilości minimum 2 litry dziennie (unikaj jednak napojów słodzonych)

Wiek metaboliczny zależy przede wszystkim od Ciebie. Zastosuj powyższe wskazówki by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem.
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifty eight + = sixty