fbpx

Seler, burak i ziemniak jako doskonałe źródła witamin oraz mikro i mikroelementów

SELER

Na dobre rozpoczęła się zima. Jak skutecznie chronić się przed przeziębieniem? Oczywiście można łykać tony kupionych w aptece tabletek. Można też po prostu uwzględnić w swojej diecie świeże owoce oraz warzywa, które zawierają dużą ilość witaminy C oraz innych cennych składników odżywczych.

Takim zdrowym dodatkiem do diety jest seler.

Seler posiada znacznie więcej witaminy C niż popularne cytrusy. Mimo, iż w smaku nie zawiera charakterystycznego kwaskowatego posmaku, zawiera nawet dwukrotnie więcej witaminy C. To jednak nie wszystko. Seler to również witaminy z grupy B, kwas foliowy, witamina PP oraz E. Znajdziemy w nim również wapń, fosfor, potas oraz cynk ale również niewielkie ilości żelaza i magnezu.

Dieta oparta na selerze doskonale oczyszcza organizm z toksyn jak również pobudza metabolizm usuwając szkodliwe produkty przemiany materii. Seler ułatwia trawienie a także likwiduje zaparcia, wzmaga produkcję żółci oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Seler idealnie nadaje się do jedzenia na surowo. Można go również dodawać do sałatek oraz zup. Bardzo dobrym pomysłem jest świeżo wyciśnięty sok z selera dodatkowo połączony z sokiem z jabłek. Tak przygotowana mikstura wypita z samego rana na pusty żołądek oczyszcza organizm, wzmacnia włosy, likwiduje obrzęki ale również nawilża skórę nadając jej gładkość.

BURAK

Buraki zawierają betainę, barwnik który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe, Barwnik ten zmniejsza również ryzyko rozwoju miażdżycy, a oparta na nich dieta dostarcza cennych dla organizmu minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez, potas ale również rubid i cez. Buraki zawierają natomiast niewiele witamin, dużo jest jedynie kwasu foliowego, niewielkie ilości witaminy C oraz B1,B2 i B6.

Burak spożywany w dowolnej postaci wzmacnia odporność organizmu na choroby, zwłaszcza wirusowe, dlatego potrawy jak również sok z buraków wskazany jest dla osób narażonych na działanie wirusa grypy. Buraki to idealny środek odkwaszający. Jeżeli jemy dużo mięsa, które zakwasza organizm, dobrym pomysłem jest dołożenie do diety, potraw z buraka.

Burak w każdej postaci to rewelacyjny środek na apatię, znużenie oraz senność czyli objawy przewlekłego zmęczenia, gdyż poprawia samopoczucie i przywraca chęć do życia. Wskazany jest również dla osób cierpiących na anemię oraz nerwicę.

Jest szczególnie polecany paniom w okresie menopauzy, gdyż zmniejsza ryzyko osteoporozy.

Burak reguluje ciśnienie krwi, dotlenia i wyrównuje pracę serca, łagodzi migreny i uderzenia gorąca ale również wspomaga trawienie i hamuje procesy gnilne w jelitach.

Nie jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę, gdyż zawiera duże ilości cukru.

Przyrządzając potrawy z buraka powinniśmy pamiętać by gotować i piec go ze skórką, gdyż podczas obróbki termicznej traci dużo cennych składników.

ZIEMNIAK

Obecnie ziemniak z nie znanych przyczyn jest skutecznie eliminowany z naszych stołów ze względu na przypisywanie mu tuczących właściwości. Nic bardziej mylnego. Ziemniaki są niskokaloryczne, zawierają bardzo dużo drogocennych witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, D, K, E i PP) i minerałów (magnez, wapń, żelazo, mangan, sód, fluor, jod i siarkę). Spożywając więc często ziemniaki uzupełniamy wiele niedoborów minerałów w naszym orgazmie. Kaloryczny ziemniak to tylko taki, którego jemy w obecności tłustych mięs oraz tłustych sosów. Duża zawartość błonnika reguluje procesy trawienne, a dzięki zawartości skrobi utrzymuje równomierny poziom glukozy we krwi (zawierają więc wysoki indeks sytości).

Ziemniaki można jeść na wiele sposobów. Najzdrowszym jest ugotowanie ziemniaka na parze lub podciśnieniem. Najbardziej popularne jest gotowanie w wodzie. Odbiera ono jednak część cennych substancji odżywczych. Szczególnie odradzane jest smażenie, które powoduje nasiąkanie ziemniaka tłuszczem.

Warto zestawiać ziemniaki z mięsem, gdyż ich zasadotwórcze środowisko łagodzi kwasotwórcze oddziaływanie mięsa na nasz organizm.