KONTAKT

Co oznacza słowo „dieta” ?

autor / czwartek, 02 Kwiecień 2015 / Opublikowano w DIETA I SUPLEMENTACJA, ZDROWIE

Co oznacza słowo „dieta” ?

Termin dieta ma historię znacznie dłuższą niż by się to nam wydawało a część z was słysząc to słowo reaguje repulsywnie. Dla niektórych zło dla innych styl życia. Co jest takiego w tym wyrazie, że często nas wzdraga a zamiast być synonimem przyjemności i zdrowego trybu życia jest równoważne z katorgą i stawianiem sobie ograniczeń?

Trochę historii. Do naszego języka termin dieta przeszedł z greki gdzie terminem δίαιτα (diaita) określano styl i sposób życia oraz myślenia a nie wyłącznie odżywiania, jak to ma miejsce we współczesnym pojmowaniu tego słowa. Z greki słowo to przeszło do łaciny jako diaeta i dalej ewoluowało rozprzestrzeniając się na całą Europę.

Obecnie za sprawą błędnego pojmowania tego terminu, lansowanego m.in. przez słowniki, czy czasopisma, słowo to kojarzy nam się jedynie z restrykcjami, ograniczeniami oraz związanymi z tym niedogodnościami, wprowadzającymi zamęt w naszym życiu codziennym. To co nas ogranicza z natury odrzucamy i traktujemy jako najwyższe zło.

Do diety trzeba podejść tak jak to robiono w starożytności. Dieta czyli styl życia. Dieta czyli styl odżywiania się. Dieta to zarówno posiłki niezdrowe z dużą ilością tłuszczy i węglowodanów prostych jak i te zbilansowane z dużą ilością wartościowych składników odżywczych. Jaki styl obierzemy zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak , że im lepiej się odżywiamy tym lepiej funkcjonujemy, wyglądamy i mniej chorujemy.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może jeść i zdrowo i smacznie nie stosując drakońskich przykazań domorosłych dietetyków i co rusz pojawiających się diet tysiąca kalorii.

Zapomnijmy zatem o słowie dieta w obecnym znaczeniu. Spójrzmy na nie z szerszej perspektywy. Udajmy się do specjalisty, który pokaże nam, że jeść smacznie i zdrowo nie oznacza męczarni w kuchni, nie oznacza wywrócenia życia do góry nogami i zakazywania sobie czegokolwiek. Kilka małych zmian w sposobie odżywiania się, będzie miało wpływ na jakość naszego życia i co najważniejsze nie będziemy musieli rezygnować z małych przyjemności.

3 komentarze do “Co oznacza słowo „dieta” ?”

  1. Marianna pisze :

    No właśnie. Wszędzie te ograniczenia. Człowiekowi czasem nic się nie chce. BTW. Fajny tekst 🙂

  2. Sportsman pisze :

    Co prawda to prawda, można stosować dietę i jeść smacznie jednak za dietą zawsze powinien stać jakiś konkretny wysiłek fizyczny, w innym przypadku pożytek z niej będzie niewielki, a i częściej mieli będziemy ochotę na coś niezdrowego jak smażone, jakieś proste węgle i tego typu rzeczy. Pamiętać także należy, że tkanka tłuszczowa spala się głównie podczas treningów, więc i jeśli zjemy trochę więcej niż powinniśmy, to nam to nie zaszkodzi.

TOP