fbpx

Ciąża a ćwiczenia fizyczne cz.2

Jak już wcześniej wspomniałem ćwiczenia fizyczne są bardzo wskazane w okresie ciąży. Zastanówmy się więc nad odpowiednim doborem ćwiczeń jakie może uprawiać przyszła mama. Z pewnością będzie musiała sobie odpuścić sporty o podwyższonym stopniu ryzyka. Oczywiście nie trzeba z nich rezygnować od razu. Do takich sportów z pewnością zaliczymy jazdę na rowerze, rolkach, nartach, jazdę konną czy wszelkiej maści sporty ekstremalne. Nie będzie natomiast przeciwwskazań do całej gamy sportów, które w bezpośredni sposób mogą zagrozić mamie i dziecku. Do takich aktywności fizycznych zaliczyć możemy:

  1. Chodzenie. Chyba najbardziej znana i powszechna aktywność. Chodzić możemy zawsze i wszędzie. Po bułki do sklepu, na spacer do parku czy z psem. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu. Z tą formą aktywności na pewno będziesz za pan brat w końcowej fazie ciąży.
  2. Bieganie/jogging. Jeżeli przed ciążą biegałaś, nic nie stoi na przeszkodzie by kontynuować ulubiona dyscyplinę sportu. Weź jednak pod uwagę fakt, że w ciąży możesz się szybciej męczyć. Zmniejsz więc intensywność a bieg przeplataj z marszem. Nie stosuj treningu interwałowego.
  3. Siłownia. Trening oporowy z wykorzystaniem ciężaru zewnętrznego jest idealnym substytutem gdy za oknem pada deszcz lub śnieg. Pamiętaj by nie stosować zbyt dużych obciążeń. Lepszy mniejszy ciężar i większa ilość powtórzeń niż na odwrót. Trening dostosuj do swoich aktualnych możliwości.
  4. Aerobik/fitness. Tu obowiązuje taka sama zasada jak przy bieganiu. Jeżeli wcześniej chodziłaś na tego typu zajęcia nic nie stoi by je kontynuować i z czasem będzie trzeba zmniejszyć ich intensywność. Jeżeli nie ćwiczyłaś wcześniej wybierz zajęcia, które nie wymagają od Ciebie podskoków i częstych zmian tempa.
  5. Sztuki walki. Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś to w okresie ciąży nie zaczynaj. Doświadczone kursantki mogą kontynuować ćwiczenia unikając jednak pracy w parach, gdyż przypadkowe uderzenie w okolice brzucha może zagrozić dziecku i mamie.
  6. Pływanie. Jest ono doskonałą formą ćwiczenia mięśni w okresie ciąży. Dodatkowo odciąża kręgosłup i stawy do okazuje się zbawienne gdy ciężarnej nieustannie przybywa kilka kilo. Zwróć uwagę na czystość basenu na który chodzisz, żeby nie nabawić się infekcji dróg rodnych.
  7. Joga/pilates. Przez połączenie ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczeń gibkościowych dotlenia oraz uelastycznia organizm co pomoże Ci podczas porodu.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza staraj się ruszać choć w minimalnym stopniu. Brak ruchu nie jest dobry ani dla Ciebie ani dla Twojego dziecka. Dzięki ćwiczeniom będziesz czuła się lepiej, będziesz miała więcej energii oraz ograniczysz skutki uboczne ciąży jak bolące mięśnie czy opuchnięte nogi i stawy a sam poród będzie krótszy i wymagał będzie od Ciebie mniejszego wysiłku.

LINK DO CZĘŚCI 1