fbpx

Ciąża a ćwiczenia fizyczne cz.1

Trener Personalny - Treningi dla kobiet w ciąży

Jeżeli trafiłaś na tą stronę to albo planujesz zajście w ciążę albo już wiesz, że będziesz spodziewała się dziecka. Zastanawiasz się zatem czy będziesz musiała rezygnować ze swoich codziennych zajęć, między innymi z treningu, który wpisuje się w Twój styl życia. Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia w okresie ciąży są praktyką jak najbardziej wskazaną. Zarówno dla kobiet, które nie stronią od wysiłku fizycznego jak i dla tych, które starały się go unikać. Pamiętajmy jednak, że warto by było zachować umiar. Miejmy na uwadze,że w Twoim ciele rozwija się nowe życie i to jemu od teraz będzie podporządkowane to co będziesz robić. Jeżeli nie mamy pewności co do aktywności  z jakich możemy korzystać w okresie ciąży zawsze poradźmy się lekarza czy trenera. Pamiętaj jednak, żeby nie ćwiczyć na tyle długo by poczuć silne zmęczenie. Twoje zdolności regeneracyjne od teraz są znacznie mniejsze wszak większość energii przekazujesz by kreować nowe życie.

Po pierwsze zrób coś dla siebie i swojego dobrego samopoczucia. Od dawna wiadomo,że trening poprawia ogólne samopoczucie wyzwalając tzw. hormony szczęścia – endorfiny. Mało tego, w okresie ciąży zaczynają cię boleć plecy, stawy stają się obrzęknięte często też nie możesz zmrużyć oka. Rozwiązaniem na te dolegliwości jest niewielka dawka ruchu.Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo to już 30 minut treningu dziennie, przyczyni się do poprawy twojej kondycji jak i zniweluje negatywne aspekty bycia w ciąży.

Korzyści z ćwiczeń fizycznych jest wiele. Poprawisz swoją wytrzymałość. Lekki wysiłek przyczyni się do lepszego samopoczucia jak i braku problemów z zasypianiem. Na pewno masz lub będziesz miała różne zachcianki. W tym na słodycze. Aktywność fizyczna potrafi zapobiec powstawaniu tzw. cukrzycy ciążowej. Wzmocnisz swoje mięśnie, dzięki czemu zniwelujesz bóle pleców i kręgosłupa, który potrafi dawać się we znaki. Jeżeli masz problem z wypróżnianiem, aktywność fizyczna pomoże Ci usprawnić pracę jelit. Wystarczy kilkunastominutowa aktywność by wspomóc pracę układu trawiennego. Dzięki codziennej dawce ruchu usprawnisz proces porodu. Udowodniono, że kobiety, które nie stroniły od aktywności fizycznej rodziły szybciej niż ich niećwiczące koleżanki.

Ćwiczenia fizyczne w okresie ciąży to korzyść nie tylko dla Ciebie ale również dla Twojego malucha. Należą do nich pobudzenie akcji serca jak i lepsze dotlenienie komórek. Dzieci takie rodzą z prawidłową masą urodzeniową, lepiej znoszą poród i lepiej dochodzą do siebie.

Jak zacząć?

  1. Po pierwsze wizyta u lekarza. Musisz się dowiedzieć czy Twoja ciąża rozwija się prawidłowo. Jeżeli będą jakieś przeciwwskazania na pewno się o nich dowiesz. Lekarz wtedy poinstruuje Cię jakie ćwiczenia możesz wykonywać a jakich nie. Im ciąża będzie bardziej zaawansowana tym inny rodzaj ćwiczeń będziesz mogła wykonywać. Modyfikacja treningu jest tutaj niezbędna a ukochany rower trzeba będzie odstawić na bok.
  2. Nie spiesz się.Zacznij spokojnie i stopniowo zwiększaj intensywność. Nie zapomnij o rozgrzewce to ona odpowiednio wprowadzi Cię do właściwych ćwiczeń. Nie zapomnij o ćwiczeniach relaksacyjnych, które stopniowo wygaszą Twoje mięśnie i przywrócą prawidłową pracę serca, równomiernie rozprowadzając krew i tlen w twoich komórkach. Zapobiegną też zawrotom głowy czy nudnością.
  3. Nie ćwicz za krótko ale też za długo. Za krótkie ćwiczenia nie spełnią swojej roli natomiast za długie mogą być zbyt męczące. Staraj się ćwiczyć nie krócej niż 30 minut a nie dłużej niż godzinę zegarową. W obu przypadkach zastosuj rozgrzewkę i ćwiczenia relaksacyjne. Nigdy nie ćwicz aż do stanu wyczerpania. Jeżeli czujesz ból, zakończ trening. Ma być on na tyle intensywny byś mogła bez problemu komunikować się z innymi. Nie ignoruj zawrotów głowy, nadmiernego pocenia się, nudności czy bólu w jakiejkolwiek postaci.
  4. Ćwicz regularnie. Tylko regularny trening będzie miał pozytywny wpływ na Twój organizm jak i Twojego dziecka. Jeżeli czujesz się zmęczona zrezygnuj z ciężkich ćwiczeń, natomiast wybierz się na krótki spacer.
  5. Nie bój się uzupełniać kalorie w postaci dodatkowych posiłków. Wysiłek fizyczny do spora strata energii, którą musisz dostarczać wraz z ćwiczeniami. Pij dużo wody nawet jak nie jesteś spragniona.
  6. Zmniejsz intensywność treningów w trzecim trymestrze jednak nie rezygnuj z ruchu. Brak ruchu powoduje napłynięcie większej ilości krwi w okolice nóg co może przyczynić się do powstawania obrzęków.

Na koniec. Czerp radość z aktywności fizycznej a Twoja ciąża przebiegnie bez komplikacji zdrowotnych a trening przyczyni się do Twojego lepszego samopoczucia.

LINK DO CZĘŚCI 2